Aktualności

POLOWANIE Z OBIEKTYWEM

 Serdecznie zapraszamy na wernisaż fotografii  Sylwestra Nicewicza w sobotę 20 maja o godz. 19. Wystawa prezentowana jest w ramach Nocy Muzeów 2017.

Autor od zawsze interesuje się fotografią przyrodniczą, dobrze też czuje się w fotografii reporterskiej. Zatrzymuje w kadrze krajobrazy, zwierzęta, naturę, ważne wydarzenia i ciekawe miejsca. Często wyrusza na samotne przyrodnicze wędrówki do lasu, na łąki i bagna. Efekty tych wojaży można zobaczyć na wystawie w czytelni naszej biblioteki do 23 czerwca 2017 r. , jak też na stronie

www.foto.nicewicz.pl 

    „Przemierzając drogi i bezdroża naszej okolicy, często nie widzimy otaczającego nas piękna. Nie potrafimy patrzeć, nie mamy czasu. Pędzimy przed siebie, zerkając nerwowo na zegarek, gdzieś się spieszymy. Wystarczy zatrzymać się na chwilę, odpocząć, pooddychać świeżym powietrzem. Po chwili zauważymy że otaczający nas świat tętni życiem. Zaczynamy słyszeć śpiew ptaków, szum wiatru, czujemy zapach łąk i lasu. Patrzymy całkiem inaczej. Wtedy zauważymy zwierzęta i ptaki, dziko żyjące w lesie i na łące. Spotkamy: lisa patrzącego w naszą stronę. Sarenkę opiekującą się małym koźlątkiem. Klępę łosia z łoszakami, koziołka tak jakby chciał się z nami przywitać. Jelenia dumnie przemierzającego knieję i łanię przebiegająca przed nami, spłoszoną przez jakiś hałas w oddali. Mając odrobinę szczęścia możemy też spotkać bociana czarnego, który zamieszkał w naszej okolicy, czy kraskę, którą może widzimy już ostatni raz. Jeszcze przed chwilą nie mieliśmy czasu, a teraz zachwyceni otaczającym nas pięknem, chcemy żeby to trwało jak najdłużej ….

     Ponownie zerkamy na zegarek, już na nas czas. Wystarczy jednym pstryknięciem wyzwolić migawkę aparatu, żeby zatrzymać te najpiękniejsze chwilę - na zawsze.

   Może już czas, zatrzymać się na dłużej. Uzbroić w cierpliwość, wziąć do ręki aparat i ruszyć bezdrożami na „Polowanie z obiektywem”. Na bezkrwawe polowanie, które przyniesie nam wyciszenie, pozwoli zrozumieć naturę, nauczy pokory i zaczniemy cieszyć się otaczającym nas pięknem. Pięknem które zmienia się na naszych oczach. Czy na lepsze? Chcąc się dowiedzieć musimy być dobrymi obserwatorami, zatrzymywać najpiękniejsze chwile w kadrze, żeby po latach mieć odniesienie do minionego czasu.” - Sylwester Nicewicz

Sylwester Nicewicz - przedsiębiorca, producent stolarki budowlanej w Koźle, pedagog, nauczyciel zawodu, autor wielu tekstów  w magazynach branżowych. Od 38 lat prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą „NICEWICZ Producent drzwi”. Tworzy stanowiska pracy, daje zatrudnienie okolicznym mieszkańcom i szkoli młodzież w zawodzie stolarz. Współpracuje z Ochotniczym Hufcem Pracy w Łomży i w Kolnie. Od 44 lat związany z Rzemiosłem, obecnie pełni funkcję Podstarszego Cechu w władzach Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Łomży. Członek komisji egzaminacyjnej w branży stolarskiej. Za wkład w rozwój rzemiosła i przedsiębiorczości oraz osiągnięcia zawodowe wielokrotnie doceniany i nagradzany.

Związany z kulturą Gminy i Powiatu Kolno, autor wspomnień sybirackich, archiwista, reporter, kronikarz, fotografik. Laureat w konkursach fotograficznych i filmowym, zaangażowany w pracach jury konkursów fotograficznych. Bierze udział w Europejskim Festiwalu Filmowym i Sztuk Wszelakich – Łomża  „Ja i Ty”. Współorganizator spacerów fotograficznych m.in.: Kolneński Spacer Fotograficzny „Tajemnice ulic”, „Noc Bibliotek 2016″ w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Kolnie – uchwycenie najlepszych kadrów nocnego życia miasta pod hasłem „Noc w obiektywie” i „Spacer fotograficzny po Koźle”.

Autor wielu filmów dokumentalnych, promocyjnych i reportaży m. in.: „Bunkry  w okolicy Kozła”, „Sprzątanie dna rzeki Pisy w Koźle”, „Wieczernica z Janem Pawłem II”, „Raczkowiacy dla Gminy Kolno”, „Czerwieniacy”, „Jedyny na Żmudzi polski Zespół Pieśni Ziemi Kiejdańskiej Issa”, „Poetka Irena Duchowska”, „Obchody 77 rocznicy rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów połączone z jubileuszem 600-lecia Janowa”, „Jak to dawniej w Gminie Kolno bywało – Żniwa w Borkowie”, „Kolneńska Biesiada”, „Narodowe Święto Niepodległości – Kolno 11 listopad 2016 r” i wiele innych godnych uwagi.

Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i zespołami ludowymi działającymi lokalnie i nie tylko. Są to: „JA I TY” Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych w Łomży, Kolno 4×4, Polska Liga Wraków, Galeria Kreatywna Iwo Świątkowski w Łomży, Stowarzyszenie KaFCuki z Czerwonego, Zespół Ludowy „Czerwieniacy” i wiele innych.

Organizator wielu wystaw fotograficznych, spotkań z młodzieżą i prelekcji.

Facebook